Domácí vzdělávání pod vedením zkušených pedagogů
| Prohlížíte: Nástěnka |

Přípravka o jaru

Kdo jsou to podle vás poslové jara?

Zaměřili jsme se na to, abychom si při jednotlivých hrách a aktivitách uvědomili, jak se jaro v naší přírodě projevuje. Na společný papír jsme nejprve psali a kreslili jednotlivé posly jara po té, co jsme si vysvětlili, kdo to vlastně je posel :o). Jak se jmenují jednotlivá mláďata zvířat? Je opravdu poslem jara to, že svítí sluníčko? A jak je to tedy se sluníčkem v zimě? Zajímavá debata o dráze a otáčení Země, o teplotě - ujasňování pojmů.

Vylosovali jsme si kartu se zvířetem a měli jsme popsat, jak by vypadal náš den na jaře v jeho kůži. Co dělá mravenec? Ploštice? Žába? Straka?

Jak to, že rostliny na jaře vyrostou ze země? Co k tomu potřebují? Jaký start mají cibuloviny, hlízy a jaký semínka? Podívej se a pozoruj. A jak je to pro rostliny na začátku jara náročné, když je počasí nevyzpytatelné, jsme si vyzkoušeli při hře. Každý byl na začátku semínko a měl za úkol samozřejmě to, co má rostlina za úkol v přírodě - vyrůst, získat listy, květ a nakonec plod - rozmnožit se. Hod kostkou určil počasí, za kterého bylo možno si buď jednotlivé "komponenty" rostliny brát (teplo), nebo naopak o některé rostlina přišla (mráz).

Proč se k nám vracejí tažní ptáci a proč vlastně vůbec musely odletět? Napověděly nám karty s obrázky jejich klíčové potravy. Uhádnete, čím se který tažný pták živí?

Na pracovním listě jsme spojovali siluety ptáků s jejich kresbou, dopisovali, čím se který pták živí a podle fotografie z internetu vybarvovali jednoho méně známého cestovatele z Moravy Vlhu pestrou.

Nakreslete vlastní jarní nesmyslov, aby se v něm promítly informace, které jste se dověděli. Nesmyslov je původně stránka z časopisu Sluníčko a aktivita vznikla spontánně, protože nám nový výtisk časopisu dorazil právě do třídy a děti nad Nesmyslovem začínaly.

A nakonec i krátkou přestávku jsme stihli, protože o tu se dost stálo. Nakonec byla ovšem zcela využita k pokračování hry na rostliny...

Na úvodní stránku / Zpět na nástěnku